
znie mniej, więc może się to odbijać na wydajności paneli fotowoltaicznych. Jak dokładnie wygląda kwestia wydajności paneli w okresie zimowym? Nie jest to prawda, że zimną panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii, ponieważ nawet podczas trwania okresu zimowego zdarzają słoneczne dni. Panele słoneczne nie wytwarzają energii jedynie w dwóch sytuacjach, a mianowicie w nocy oraz gdy powierzchnia paneli jest pokryta śniegiem. Oczywiście w okresie zimowym wydajność paneli fotowoltaicznych jest niższa niż w trakcie trwania okresu letniego, ponieważ zimą występuje mniejsze natężenie światła słonecznego. Mimo to nawet zimną panele wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Zwłaszcza dzięki najnowszym technologiom możliwe jest wydajne działanie fotoogniw nawet przy częściowym zachmurzeniu.
Chyba każdy już kiedyś o niej
Chyba każdy już kiedyś o niej słyszał. Mimo iż cała fotowoltaika jest stosunkowo nowym odkryciem, na przestrzeni ostatnich lat ludzie nauczyli się ją wykorzystywać do własnych celów i dziś jeszcze chętniej to robią. Sam też możesz sporo na niej zyskać. Jeżeli do tej pory bezustannie narzekałeś na zbyt wysokie ceny prądu, przez które twoje comiesięczne rachunki osiągają olbrzymie sumy, spróbuj czerpać energię z naturalnych źródeł. To może ci się tylko opłacić.
Oczywiście kolektory słoneczne same w sobie nie są niczym tanim, ale pamiętaj, że gdy chcesz coś uzyskać, najpierw musisz zwykle w coś zainwestować. A akurat ta inwestycja będzie dla ciebie i twojej rodziny bardzo opłacalna. Dzięki fotowoltaice zapewnicie sobie dostęp do zupełnie darmowego prądu. Energię zaczniecie pobierać wprost ze słońca, dzięki czemu nic za nią nie zapłacicie. A jest to energia odnawialna, czyli taka, która nie szkodzi naturalnemu środowisku. Jej złoża nigdy się nie zużyją. Decydując się na takie rozwiązanie, zaczynasz dbać o swoje otoczenie.
Tańsza energia fotowoltaiczna
Warto znać nowinki techniczne. Jadąc po swoim mieście lub dzielnicy znów zastanawiasz się co robi tyle baterii słonecznych na dachach u sąsiadów? Otóż oni już zdecydowali się przejść na systemy fotowoltaiczne, biorąc dodatkowo rządowe dofinansowanie z projektu Unii Europejskiej.
Fotowoltaika to w skrócie mówiąc naukowy sposób przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną. Jej wysokie dość koszty maleją z roku na rok, sprzęt jest lepszy i wydajniejszy.
Kolektory słoneczne natomiast zapewniają nam zamianę energii promieniowania słonecznego na ciepło. To daje duże możliwości. Nośnikami ciepła są ciecze lub gazy. Kolektory dzielimy na płaskie, płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające i specjalne.
Energia odnawialna to nic innego jak woda, wiatr, słońce ale też biogazy, biopłyny, biomasa oraz energia jądrowa w odpowiednim cyklu paliwowym.
Wykorzystanie tej właśnie energii zdaje się być kluczowym zagadnieniem do zminimalizowania wciąż pogłębiającego się zjawiska "global worming" czyli globalnego ocieplenia klimatu na świecie.
Można się spierać o to czy
Można się spierać o to czy środowisko faktycznie jest tak zdewastowane jak mówią ekolodzy czy też przesadzają. Nie ma jednak najmniejszej wątpliwości w to, że nasze podejście do racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych ulega zmianie. Rozsądni właściciele nieruchomości widzą, że fotowoltaika staje się niezbędną inwestycją na przyszłość. Prędzej czy później każdy właściciel domu może stanąć przed koniecznością założenia u siebie kolektorów. Jak doskonale wiadomo energia odnawialna nie niszczy środowiska i jest po prostu tania w eksploatacji. Właśnie z tego powodu rządzący Europą zauważają potrzebę inwestycji w źródła odnawialne i dofinansowują mieszkańcom kontynentu założenie kolektorów. Tak naprawdę kolektory słoneczne dają ciepłą wodę przez cały rok i ogromną oszczędność prądu pobieranego z elektrowni. Wszyscy widzimy, że prąd jest coraz droższy i na pewno w perspektywie najbliższej dekady to się nie zmieni. A wszystko dlatego, że Unia Europejska coraz skrupulatniej rozlicza nas ze zużywania węgla, który wpływa negatywnie na ocieplanie klimatu.